سوالات متداول درباره آموزش پیانو

در زمینه خرید و یا آموزش پیانو ممکن است سوالاتی برای هنرجویان پیش بیاید که ما در آموزشگاه چندمضراب تصمیم گرفتیم به  برخی از مهمترین سوالات آنها پاسخ دهیم:

 

۱-آیا یادگیری ساز پیانو ساده است؟

به طور کلی یادگیری موسیقی نیاز به تمرین مداوم و پشتکار دارد و این نکته تقریبا برای تمامی سازها یکسان است.پیانو نیز مانند هر ساز دیگری باید با روش درست آموزش دیده شود و زیر نظر  استاد پیانو  فرا گرفته شود تا بتوان با تکنیکهای درست و اصولی، در نوازندگی آن پیشرفت کرد.

 

۲-قدم اول برای شروع آموزش پیانو چیست؟

ابتدا باید ساز مورد نظر خود را به کمک یک کارشناس زبده پیانو تهیه کنید.سپس از طریق کلاسهای  تدریس خصوصی پیانو  ویا آموزشگاه موسیقی اقدام به ثبت نام کنید.پس از آن استاد مربوطه کتاب و لوازم مورد نیاز برای آموزش پیانو را به شما معرفی خواهد کرد.

 

۳-برای آموزش پیانو چه روشی استفاده می شود؟

در ابتدای آموزش استاد، مطالب عمومی و مقدماتی شامل مبانی موسیقی،سلفژ،نحوه نشستن پشت ساز و قرارگیری انگشتان روی ساز را به هنرجو آموزش می دهد.یکی از مهم ترین نکاتی که هنرجویان پیانو باید به آن توجه کنند آشنایی با مبانی موسیقی و سلفژ در پیانو است.

سلفژ در واقع هنر آوا خوانی است،به این معنی که شما باید بدون استفاده از ساز بتوانید از روی نتها خوانده و یا با شنیدن هر ملودی نتهای آن را بنویسید.در کشورهای پیشرفته دنیا هنرجویان قبل از شروع  تدریس پیانو  با تئوری موسیقی و سلفژ آشنا میشوند و سپس به سراغ تمرین روی ساز می روند.

 

۴-چه سنی برای یادگیری پیانو مناسب است؟

 

یادگیری پیانو را می توان از سن کم و درحدود ۵ یا ۶ سالگی آغاز کرد.دلیل این امر نیز انعطاف پذیری بدن و به خصوص انگشتان دست برای فشردن کلاویه ها و همچنین آمادگی بهتر مغز برای فراگیری می باشد،اما این به آن معنا نیست که در سنین بالاتر نمی توان به کلاس پیانو رفت.

اگر هنرجو قبل از شروع آموزش یک دوره  کلاس ارف  را بگذراند می تواند با نتها آشنا شده و از طرف دیگر ذهن او برای یادگیری موسیقی آماده تر خواهد شد.

 

۵-برای آموزش پیانو از چه کتابهایی استفاده می شود؟

کتابهای مفیدی برای آموزش پیانو وجود دارند که از آن جمله می توان به کتاب بیر، جان تامسون، چرنی، هانون، مکتب سوزوکی و مایکل آرون اشاره کرد. همچنین برخی از اساتید در کنار پیانو کلاسیک قطعات ایرانی را نیز از کتب ایرانی مانند ۴۰ آهنگ و … آموزش می دهند.

برای تئوری موسیقی نیز،کتابهای تئوری بنیادین موسیقی اثر پرویز منصوری و تئوری موسیقی مصطفی کمال پورتراب توصیه میشود و برای سلفژ نیز کتاب سلفژ پوتسولی (pozzoli) و هنری لمون (henry lemoine) کتابهای مفید و ارزنده ای هستند.

 

۶-روزانه چند ساعت زمان برای تمرین پیانو نیازاست؟

پس از آموزش درس توسط استاد، هنرجویان باید روزانه حداقل ۱ ساعت تمرین داشته باشند.توصیه می شود این تمرینها هر روز و بصورت مداوم و در راس ساعت خاصی شروع و خاتمه یابد تا مغز به این ساعت عادت کند.

ممکن است تمرین های روزانه گاهی آنقدر به شما فشار بیاورند که احساس کنید دیگر تحمل این شرایط برایتان عذاب آور است،اما باید توجه داشته باشید که این روند حرفه ای شدن، برای هنرجویان کاملا طبیعی بوده و تقریبا اکثر هنرجویان پیانو این حس را تجربه کرده اند.

 

 

۷-شرایط  مورد نیازبرای آموزش پیانو چیست؟

اولین نکته ای که در این زمینه باید ذکر شود علاقه داشتن به پیانو است.هیچ پیانیست موفقی به زور پشت ساز ننشسته است.بنابراین فرزندتان و یا اطرافیان خود را بی جهت تشویق به  آموزش موسیقی نکنید،چون آنها باید خودشان و با علاقه شخصی پیش قدم شوند.

 

۸-ساز پیانو را چگونه و از کجا تهیه کنیم؟

سعی کنید ابتدا استاد خود را مشخص کنید و سپس با راهنمایی و هماهنگی استاد اقدام به تهیه پیانو کنید. همچنین از طریق فروشگاههای اینترنتی مانند دیجی کالا نیز میتوانید اقدام به خرید ساز کنید که البته باز هم تاکید می شود که خرید ساز، زیر نظر یک استاد مجرب انجام شود.

ممکن است در اینجا بین تهیه پیانو دیجیتال یا پیانو آکوستیک مردد شوید و فکر کنید  کدامیک بهتر است:پیانوی دیجیتای یا پیانوی آکوستیک؟

ما قبلا در یک مقاله به صورت مفصل به این بحث پرداخته ایم.

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک.

 

۹-مدت زمان یادگیری پیانو چقدر است؟

پیانو جزء سازهایی است که یادگیری آن مانند هر ساز دیگری نیاز به تمرین و پشتکار فراوان دارد.به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی را برای فراگیری آن تعیین کرد و این مسئله بستگی به استعداد موسیقی و میزان تمرین روزانه هنرجویان دارد.ولی به طور متوسط ۳ تا ۴ سال زمان نیاز است تا هنرجو بتواند روی سازخودمسلط شده و قطعات مختلف را بنوازد.

 

۱۰-کلاسهای پیانو هفته ای چند جلسه و زمان آن چقدر است؟

کلاس های پیانو معمولا بصورت هفته ای ۱ تا ۲ جلسه و زمان هر جلسه نیز ۳۰ دقیقه می باشد. این شرایط قابل تغییر است و هنرجو می تواند با توجه به برنامه و ساعات آزاد خود ، زمان هرجلسه یا تعداد جلسات هفتگی را افزایش دهد تا بتواند دوره خود را سریعتر پیش ببرد ،البته این مسئله با هماهنگی و نظر استاد پیانو تعیین می شود.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم برخی از سوالات رایج هنرجویان را پاسخ بدهیم، امیدواریم که مورد استفاده شما عززیزان باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان ازآموزشگاه موسیقی چندمضراب در کرج کافیست با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

نکاتی درباره پدال گیری و تمپو در پیانو 

آموزش پیانو و انواع آن 

 

 

Adminمشاهده نوشته ها

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهدوره هاوبلاگتماس با ما