سازهای زهی آرشه ای یا کمانه ای

ساز زهی چیست؟ به سازهایی که در آن ها صوت موسیقی توسط زه یا سیم ایجاد شود سازهای زهی گفته می شود و به سه دسته  کلی تقسیم می شوند.

این سازها شامل ویولن، ویولا، ویولنسل و کنترباس که ساز های غربی است و سازهای کمانچه و قیچک که ایرانی می باشند. به آن ها کوردوفون و زه صدا هم می گویند.

ساختار سازهای زهی

در برخی از سازهای زهی، شکم دو قسمتی است (تار و کمانچه و…) و گاه بر روی یک یا هر دو قسمت آن پوست کشیده شده که غالباً از شکمبه گوسفند تهیه می شود. برخی از این سازهای زهی با انگشت و برخی با مضراب نواخته می شود.

شکل مضراب در سازهای زهی متفاوت است، گاه فلزی و گاه از جنس شاخ یا پلاستیک و بالاخره بعضی اوقات از پر مرغ است.

انواع سازهای زهی

زهی زخمه ای

یا زهی مضرابی که ارتعاش سیم توسط زخمه زدن با انگشت یا مضراب است. در موسیقی ایرانی تار، سه تار و تنبور و در موسیقی غربی گیتار، هارپ، ماندولین، کلاون و بانجو را می توان نام برد.

زهی – آرشه ای

آرشه به معنی کمان است که در ساختمان این سازها سیم به کار رفته و آن را با آرشه می نوازند. در موسیقی ایرانی، کمانچه و قیچک و در موسیقی غربی  ویولن، ویولا، ویولنسل وکنترباس از این نوع ساز هستند.

زهی- کوبه ای

صدا در این سازها با کوبیدن وسیله ای چکش مانند روی سیم ایجاد می شود.  سنتور، پیانو و زیلوفون از جمله سازهای کوبه ای هستند.

انواع سازهای زهی آرشه ای یا کمانه ای:

ویولن:

سازی زهی آرشه ای است که کوچکترین عضو این خانواده و دارای زیرترین گستره صوتی است. این ساز پیچیدگی خاصی دارد. ویولن دو نوع است:

ویولن آکوستیک

ویولن الکتریک

 

ویولا

از سازهای آرشه ای و از خانواده ویولن است. با توجه به اینکه صدایی بم تر از ویولن دارد زه های آن سنگین تر و ضخیم تر و همچنین آرشه آن سنگین تر است. مانند ویولن دارای چهار سیم و فاقد پرده بندی است. سازهای این خانواده دارای سوردین اند که وسیله ای برای ضعیف کردن صدا و تغییر رنگ صوتی است.

ویولنسن

دارای شباهت ساختاری زیادی با ویولن و ویولا است. تفاوت بین آنها در بزرگی و وزن آن است. همچنین دارای صدای پرحجم و زیبایی است و در سبک های کلاسیک و جاز بیشتر استفاده می شود.

کمانچه

از قدیمی واصیل ترین سازهای زهی آرشه ای است که در واقع تکامل یافته ساز رباب است. این ساز دارای کاسه کروی شکل و توخالی است که در حقیقت قسمت اصلی آن است. پایه این ساز از جنس فلز است. ساز کمانچه را با کمانه می نوازند. به طور معمول از سیم و اخوان در کمانجه استفاده می شود.

کلام آخر

اگر تا به اینجای این مطلب به یکی از انواع سازهای زهی علاقه مند شده اید و می خواهید این موسیقی را دنبال کنید، پیشنهاد می دهیم در نگاه اول به حوزه یا سبک موسیقی مورد علاقه خود دقت کنید. به طور نمونه شما از صدای ساز گیتار خوشتان می آید. باید به آموزشگاه موسیقی مراجعه کنید و پس از استعداد سنجی، مشخص می شود که شما می توانید این رشته را ادامه دهید یا خیر. قبل از اینکه اقدام به خرید یکی از سازهای موسیقی نمایید حتماً با یک آموزشگاه تخصصی در این حوزه مشورت کنید.

Adminمشاهده نوشته ها

Avatar for admin

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.