به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی انجمن سراسری صنفی موسیقی تئاتر ایران، اعضای هیات مدیره انجمن مذکور طی نشستی با کاظم نظری مدیر جدید اداره‌کل هنرهای نمایشی گفتگو و تبادل نظر کردند.

این جلسه با حضور کاظم نظری مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سعید ذهنی رییس انجمن صنفی موسیقی تئاتر ایران، شهرام نجاتی نایب رئیس انجمن، شروین عباسی دبیر، ریچارد عیسی‌پور و فرشاد فزونی از اعضای اصلی هیات مدیره و علی المعی بازرس این انجمن برگزار شد.

در این نشست که به منظور دیدار و معارفه و ارائه دیدگاه‌ها برگزار شده بود، طرفین به طرح و بررسی مسائل پرداخته و تبادل نظر کردند.

در این نشست سعید ذهنی رئیس انجمن سراسری صنفی موسیقی تئاتر ایران ضمن بیان این نکته در ابتدا، هدف از این ملاقات صرفاً به منظور تامین و جلب کمک مالی یک سویه صورت نگرفته، عنوان کرد که این یک هم اندیشی برای دست یافتن به تعاملی دو جانبه با اداره کل هنرهای نمایشی کشور است.

او خاطرنشان کرد: انجمن موسیقی بر این باور است با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در اعضای خود اعم از آهنگسازان، نوازندگان و خوانندگان و همچنین طراحان حرفه‌ای صدای تئاتر سراغ دارد، می‌تواند در جهت تولید و اجرای قطعات موسیقی در افتتاحیه‌ها و اختتامیه‌های جشنواره‌های معتبر و رسمی که زیر نظر اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود حضوری ثابت و فعال داشته باشد.

ذهنی عنوان کرد: سزاوار است ساخت و اجراهای موسیقی در این مراسم توسط زحمت‌کشان موسیقی تئاتر صورت پذیرد تا از این راه در تعاملی دو جانبه هم بازویی توانمند در کنار اداره هنرهای نمایشی باشد و هم با توجه به استقلال انجمن‌ها از خانه تئاتر در جهت تقویت و بهبود وجهه معنوی و مادی اعضای انجمن  گامی موثر برداشته شود.

او در ادامه افزود: انجمن موسیقی بر آن است تا با بازدید از نمایش‌های مطرح اجرا شده در طول سال به ارزیابی دقیق و کارشناسانه از سطح کیفی و کمی موسیقی تئاتر دست یابد،؛ در این راستا اداره کل هنرهای نمایشی با فراهم کردن این شرایط و توجیه مدیران سالن‌های نمایشی زیر نظر مرکز و گروه‌های اجرایی مذکور می‌تواند در تعاملی سازنده با انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر در راستای ارتقای سطح علمی و هنری موسیقی تئاتر قدم بردارد.

سپس دیگر اعضای حاضر هیات مدیره انجمن صنفی موسیقی تئاتر ایران، هر کدام به توالی پیرامون دایره مسائل جاری مواردی را مطرح کردند که مطالبه استفاده از آهنگسازان و صاحبنظران عرصه موسیقی تئاتر برای ارزیابی و داوری جشنواره‌های بین‌المللی و استانی و همچنین برقراری پشتوانه حمایتی دولتی علی الخصوص از کانال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله این موارد بود.

در ادامه با بیان اینکه موسیقی تئاتر وزنه‌ وزین و برگه اعتبار آثار نمایشی است و خصوصا نمایه مهمی برای تئاتر کشور و اعتبار و آبروی آن محسوب می‌شود ابراز امیدواری شد تا با برقراری مساعدت‌های لازم در چشم‌انداز پیش‌ رو شاهد مواردی چون داوری‌های غیر کارشناسانه در حوزه داوری موسیقی تئاتر نباشیم و با این رویه در انتظار اعتلای دست‌آوردهای اداره کل هنرهای نمایشی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از  موسیقی تئاتر ایران باشیم.

در این نشست چند طرح دیگر نیز از سمت حاضرین در مقام نمایندگان موسیقی تئاتر ایران تبیین شد که خلاصه آن به این شرح است:

انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر ایران آمادگی علمی و عملی خود را به جهت برگزاری ورک شاپ ها و سخنرانی های تخصصی در زمینه ی موسیقی تئاتر در تهران و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان های کشور اعلام میدارد و این مهم در تعامل سازنده با اداره کل هنرهای نمایشی میسر و راهگشای علاقه مندان حوزه موسیقی تئاتر خصوصا در شهرستان ها خواهد بود.

سپس بیان شد: هنرمندان موسیقی تئاتر ایران از سال ۱۳۶۸ تا کنون مطالبه و درخواست حمایت از تولید و نشر موسیقی تئاتر را دارند و چنانچه اداره کل هنرهای نمایشی در این حوزه حمایت های خصوصاً معنوی را مبذول بدارد و ساز و کار اجرایی و اداری لازم را برقرار کند همین امر سبب شناخت و گسترش موسیقی تئاتر در جامعه خواهد بود همانگونه که نشر و تولید موسیقی فیلم جایگاه خود را یافته است.

در خلال این گفتگو، کاظم نظری مدیر کل اداره هنرهای نمایشی ضمن تایید موارد عنوان شده و تاکید بر اهمیت آنها و حساسیت و اهمیت جایگاه موسیقی در امور  نمایشی و آثار نمایشی کشور، با مطلوب خواندن طرح‌های ارائه شده گفت: این یک نشست بسیار کارساز و مثبتی بود که حتما نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد که با تعامل دوجانبه با انجمن صنفی موسیقی تئاتر ایران به نقاط روشنی دست خواهیم یافت و ضمن پیگیری در مورد مطالبات این انجمن مساعدت خود را جهت اجرا و حصول مراتب مذکور اعلام کرد.

در پایان ذکر شد که ادامه برگزاری نشست‌هایی از این دست با انجمن موسیقی و سایر انجمن‌های صنفی هنرهای نمایشی با یکدیگر و همینطور با اداره کل هنرهای نمایشی امری لازم است و می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد و هر دو طرف ضمن تایید این موضوع، بر آن به‌عنوان یک اصل تاکید کردند.

Adminمشاهده نوشته ها

Avatar for admin

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.