digital acoustic | آموزشگاه موسیقی چند مضراب

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

در پی پرسش های فراوان هنرجویان آموزشگاه چندمضراب و دیگر کاربران درمورد تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک، امروز قصد داریم به تفاوت این دو بپردازیم و هریک را به صورت مجزا موردبررسی قرار دهیم :

پیانو یکی از سازهای محبوب جهانی است که توسط بارتولومئو کریستو فوری، در سال ۱۷۰۹ در کشور ایتالیا اختراع شد. این سازها در ابتدا فاقد پدال بودند و با مرور زمان شکل کامل‌تری به خود گرفتند. با تغییرات وسیعی که در طی زمان در دنیای موسیقی رخ داده است، پیانوهای امروزی در دو مدل دیجیتال و آکوستیک به بازار عرضه می‌شوند که پیانو آکوستیک خود به دو صورت دیواری وگرند یا همان رویال موجود هستند و هریک از طرح و رنگ‌بندی متفاوتی برخوردارند؛ اما سوالی که بسیاری از کاربران از ما می‌پرسند این است که تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک در چیست و کدامیک می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟ برای آشنایی بیشتر با دوره پیانو در اموزشگاه چندمضراب کلیک کنید

 

اولین تفاوت پیانو آکوستیک و دیجیتال: روش تولید صدا

نکته مهمی که وجود دارد، روش تولید صدا در هریک از این پیانو ها است. در پیانوهای آکوستیک و گرند یک فرایند مکانیکی اتفاق می‌افتد و روش تولید صدا به صورت چکشی است؛ به این صورت که با ضربه زدن چکش‌ها به سیم‌ها صدا تولید می‌گردد.
در پیانو آکوستیک در واقع روال کار به این صورت است که وقتی نوازنده بر روی کلیدها یا کلاویه‌های پیانو فشار وارد می‌کند، این فشار به چکش‌ها اعمال می‌شود و چکش‌ها این فشار را به سیم‌ها وارد می‌کنند؛ سپس ارتعاشات تولید شده به صفحه صدا منتقل می‌شوند. در نهایت با ادغام این ارتعاشات و طنین صدای سایر سیم‌ها، یک تن صدای گرم و گوش‌نواز تولید می‌شود .

در پیانوهای دیجیتال دیگر هیچ‌گونه سیم و چکشی در کار نیست و روند تولید صدا به صورت طبیعی اتفاق نمی‌افتد؛ چراکه اکنون بجای یک سیستم مکانیکی با یک سیستم الکتریکی پیشرفته مواجه هستیم که با ارسال کدهای دیجیتال به تولید صدا می‌پردازد. نحوه عملکرد پیانو دیجیتال به این صورت است که هر کلاویه، کلید تولید صدای مشخصی است و صدایی را تولید می‌کند که از پیش ضبط شده است.
در پیانوهای دیجیتال، صدا کاملا دیجیتالی است و از طریق یک باند که در قسمت پشتی یا کناری پیانو تعبیه شده است به گوش می‌رسد.

برای آشنایی با انواع پیانو کلیک کنید.

دومین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک دیواری و گرند: قدرت و کیفیت صدایی پیانو

اگر بخواهیم تفاوت این دو را از لحاظ قدرت و کیفیت صدا مورد بررسی قرار دهیم، بدون هیچ تردیدی پیانوهای گرند در مقایسه با پیانوهای آکوستیک دیواری و گرند از کیفیت بیشتری برخوردارند. علت کیفیت بالای این سازها ابعاد بزرگ‌تر آنها است .

همچنین شایان ذکر است که سیستم تولید صدای طبیعی و مکانیکی این ساز و همچنین نظم دقیقی که در ساخت سیم‌ها و چکش‌ها به کار رفته است قادر خواهد بود تا یک صدای رسا و طنین انداز به شما هدیه دهد و تجربه نوازندگی با یک ساز ایده‌آل را برای شما فراهم کند.

پیانوهای آکوستیک نیز قادر به تولید صدایی مشابه پیانوهای گرند خواهند بود اما با شدت و قدرت بسیار کمتر. شاید در ذهنتان این سوال پدیدار شود که این دو پیانو با وجود ساختار صدایی یکسانی که دارد، چطور ممکن است در کیفیت صدا متفاوت عمل ‌کنند؟ جواب این سوال کاملا واضح و روشن است؛ علت عمده این تفاوت در کیفیت صدا بی‌تردید تفاوت ابعاد این دو پیانو است و کوچکی پیانوهای دیواری با وجود مزایای ارزشمندی که دارد در این نقطه مشکل ساز می‌شود.

پیانوهای دیجیتال هم در مقایسه با پیانوهای آکوستیک صدای شفاف و دل‌نوازی تولید می‌کنند؛ چراکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تحولات چشم‌گیری در این سازها پدیدار گشته است و با استفاده از بلندگوهای قوی، همان بسامد و قدرت صدا را به شما ارائه می‌دهند.

سومین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند ابعاد و وزن پیانو

سومین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و همچنین پیانوهای گرند ابعاد و وزن آنها است. طول پیانو گرند چیزی بین ۱۴۵ سانتی‌متر تا ۲۷۵ سانتی‌متر است که در مقایسه پیانو دیجیتال و آکوستیک دارای ابعاد بسیار بزرگی است و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. پیانوهای گرند نه تنها ابعاد بسیار بزرگی دارند، بسیار سنگین وزن نیز هستند و وزن آنها گاها به بیش از ۵۰۰ گرم می‌رسد.
مدل آکوستیک دیواری ارتفاعی برابر ۱۱۰ سانتی‌متر دارند که گاها به ۱۳۳ سانتی‌متر نیز می‌رسد و  وزن آنها چیزی در حدود ۲۰۰ کیلوگرم است؛ پس می‌توان گفت پیانو آکوستیک دیواری در مقایسه با پیانو گرند از ابعاد مناسب‌تری برخوردار است.

اگر بخواهیم به مقایسه پیانو دیجیتال با پیانو آکوستیک و گرند بپردازیم به جرات می‌توان گفت که مدل دیجیتال به علت عدم استفاده از سیم و چکش، ابعاد بسیار کمتری دارد در حدی که سری‌های مبتدی آن دارای پایه نگهدارنده هم نیستند و همین امر امکان حمل و انتقال آنها را آسان‌تر کرده است؛ اما قابل به ذکر است که این پیانوهای دیجیتال هر چه به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌روند، از لحاظ ابعادی شباهت زیادی به پیانوهای آکوستیک دیواری پیدا می‌کنند و دلیل عمده آن را می‌توان استفاده از پایه‌ها و کابینت‌های اضافه شده به ساز نام برد.

چهارمین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند: نگهداری پیانو

یکی از ‌‌تفاوت های پیانو دیجیتال و اکوستیک این است که پیانوهای آکوستیک با ظرافتی که در ساخت آنها به کار گرفته شده است نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ چرا که این سازها فوق‌العاده حساس هستند و ایجاد هر اختلالی می‌تواند هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

از طرفی پیانو آکوستیک نیز مانند بسیاری دیگر از سازهای دیگر نیاز به کوک‌کردن دقیق دارد. اما مشکلی که ممکن است با آن مواجه شویم این است که کوک کردن پیانو برخلاف سازهای دیگر فرایند پیچیده‌ای دارد و باید برای هر بار کوک‌کردن از کمک یک فرد متخصص استفاده کنید.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث آسیب رساندن به این سازها شود شرایط محیط است؛ چراکه پیانو‌های آکوستیک دربرابر رطوبت و تغییرات دما حساسیت بسیاری دارند. بدنه چوبی پیانو و نمد چکش‌ها از آسیب پذیرترین قسمت‌های پیانو هستند که نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

اما قابلیت با ارزشی که در سازهای دیجیتال وجود دارد این است که این سازها هیچ نیازی به کوک کردن ندارند و همیشه کوک هستند و نگهداری پیانوهای دیجیتال تقریبا بی‌هزینه‌ است و حساسیت و آسیب‌پذیری پیانوهای آکوستیک را ندارند.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.

پنجمین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند: قیمت پیانو
اگر بخواهیم تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک دیواری و گرند را از لحاظ قیمت مورد بررسی قرار دهیم، بی‌شک پیانوهای گرند در مقایسه با پیانوهای دیجیتال و آکوستیک دیواری از قیمت بسیار بالاتری برخوردارند. یکی از علل اساسی گران بودن این سازها این است که پیانوهای گرند به صورت عمده دست‌ساز هستند و زحمت زیادی برای ساخت آنها کشیده می‌شود.

اگر بخواهیم فرق پیانو آکوستیک با پیانو دیجیتال و گرند را از لحاظ قیمت هم مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این پیانوهای دیواری در رده میانه قرار می‌گیرند و به نسبت پیانوهای گرند از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند؛ اما همچنان به نسبت پیانوهای دیجیتال گران­هستند.

 

 

Adminمشاهده نوشته ها

Avatar for admin

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.