انواع فلوت


انواع نی و فلوت

یکی از سوالات متداول هنرجویان آموزشگاه چندمضراب و دیگر هنرجویان این است که “چند نوع فلوت وجود دارد؟“

فلوت از جمله سازهایی است که مدل‌های متنوعی دارد و همه آن‌ها قادر به اجرای نت‌های مشترکی هستند. تفاوت فلوت‌های مختلف با یکدیگر، در نوع طراحی سر فلوت (بخش دهانی) و میزان نفس لازم برای نواختن آن‌هاست. در ادامه شما را با هر یک از انواع ساز فلوت بیشتر آشنا می‌کنیم.  (برای آشنایی با تاریخچه ی ساز فلوت کلیک کنید. )

فلوت ریکوردر

فلوت ریکوردر باید بدانید که این فلوت (که به آن فلوت انگلیسی نیز گفته می‌شود)، یکی از ابتدایی‌ترین مدل‌های این ساز است که می‌تواند برای هنرجویان مبتدی و همچنین کودکان گزینه بسیار مناسبی برای شروع یادگیری باشد. فلوت رکوردر بر خلاف سایر انواع ساز فلوت که از پهلو نواخته می‌شوند، به صورت مستقیم نواخته می‌شود و همین امر نواختن آن را آسان‌تر می‌کند. جنس بدنه این ساز عموما از فلز (استیل) است. قیمت فلوت فلزی با توجه به نوع طراحی آن کمی متفاوت است و با حدود بودجه ۱۰۰ هزار تومان (در اردیبهشت سال ۱۴۰۰) قابل خریداری می‌باشد.

فلوت کلید دار (بوهم)

انواع فلوت کلید دار که با نام‌های فلوت بوهم، کنسرتی و یا فلوت مدرن نیز شناخته می‌شوند، نسخه حرفه‌ای‌تری از فلوت رکوردر هستند و عموما برای نوازندگانی مناسب‌اند که با اصول و تکنیک‌های ابتدایی نواختن این ساز آشنا هستند. روی بدنه این فلوت بوهم، کلیدهای متعددی قرار گرفته است که برای دست راست و چپ طراحی شده و با استفاده از آن می‌توان هوای دمیده شده در فلوت را به صورت نت‌های متفاوتی تولید کرد.

فلوت چوبی

فلوت چوبی ایرانی، فلوتی است که به نام فلوت عربی نیز شهرت دارد. نواختن انواع فلوت چوبی کمی دشوارتر از ساز فلوت کلیددار است و به همین دلیل برای نوازندگان حرفه‌ای‌تر مناسب می‌باشد. اگر به نواختن موسیقی‌های ایرانی، عربی، هندی و یا ترکی علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ این نوع فلوت بروید.

پن فلوت سرخپوستی

انواع فلوت سرخپوستی (که به عنوان ساز انواع سازهای سرخپوستی نیز شناخته می‌شود) از ۱۴ تا ۱۸ نی چوبی به هم چسبیده ساخته شده است که سرِ این نی‌ها از یک سو بسته بوده و از سوی دیگر باز است تا نوازنده بتواند با دمیدن هوا در آن، ساز را بنوازد. نی‌های این ساز عموما از جنس چوب و یا بامبو است. پن فلوت از جنس بامبو در مقایسه با نوع چوبی آن ظریف‌تر بوده، صدای آن به هنگام نواختن گرم‌تر است و چون نیاز به حجم هوای کمتری برای اجرای نت‌ها دارد، یادگیری آن برای هنرجویان مبتدی آسان‌تر خواهد بود.

فلوت اوکارینا (Ocarina)

این ساز یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های فلوت است که معمولاً جنس سفالی دارد اما از شیشه، پلاستیک، فلز و… نیز ساخته می‌شود. صدای این ساز تا حد زیادی شبیه صدای فلوت رکوردر است. این فلوت دارای ۴ الی ۱۳حفره است که روی بدنه آن تعبیه شده‌اند.

فلوت چینی

یکی از قدیمی‌ترین کشور‌ها درساز‌های بادی کشور چین است. همچنین انواع مختلفی از فلوت را دارد که عبارتند از:

  • DIZI: مناسب برای موسیقی سنتی، اپرا و ارکستر است و از چوب بامبو ساخته می‌شود.
  • XIAO: قدمتی دیرینه دارد و بصورت عمودی نواخته می‌شود و از جنس گیاه بامبو تیره رنگ است.
  • PAIXIAO: ساز باستانی چین است و ظاهر آن شبیه به پن فلوت سرخپوستان آمریکای جنوبی است.
  • KOUDI: این فلوت از جنس بامبو (خیزران) بوده و نسبت به انواع دیگر بسیار کوچک و ظریف است.

فلوت هندی

این فلوت در کشور‌های هند و پاکستان رواج دارد. از جنس چوب بامبو (خیزران) و دارای هفت سوراخ روی خود است. به صورت اریب در دست می‌گیرند و می‌نوازند.

(برای آشنایی بیشتر با سازهای مختلف کافیست در بخش وبلاگ چرخی بزنید)

کلام آخر

تلاش کردیم در این مقاله به صورت مختصر و مفید شما را با انواع فلوت آشنا کنیم برای دریافت مشاوره رایگان و اموزش در کرج کافیست با ما تماس بگیرید.

 

Adminمشاهده نوشته ها

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهدوره هاوبلاگتماس با ما