افشاگری تعارضات جنسی در دنیای سینما


نگاهی به ماجرای افشاگری تعارضات جنسی در دنیای سینما/ از رومن پولانسکی(کارگردان فیلم معروف پیانیست) تا کوین اسپیسی(بازیگر و تهیه کننده معروف آمریکایی)
سال ۲۰۰۵ تارانا برک فعال اجتماعی آمریکایی برای اولین بار از هشتگ «Metoo» (من هم) در یک شبکه اجتماعی استفاده کرد و در آن از تعرضات جنسی که تجربه کرده گفت و پس از دوازده سال در اکتبر سال ۲۰۱۷ افراد بسیاری با استفاده از این هشتگ در فضای مجازی اعتراض خود را به تعارضات جنسی مطرح و در واقع خود را به عنوان یکی از قربانیان این اتفاق معرفی کردند. خیلی زود «من هم» به یک جنبش اجتماعی بزرگ تبدیل شد و گستردگی شعله‌های آن دامن افراد مطرحی را گرفت که بسیاری از این افراد هنرمندان سینمایی بودند.
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، هر چند که تارانا برک برای اولین بار از این هشتگ استفاده کرد و در واقع می‌توان آن را مبدع این جنبش دانست، الیسا میلانو بازیگر سینما و تلویزیون در سال ۲۰۱۷ با استفاده از هشتگ «Metoo» از تعارضات جنسی هاروی واینستون تهیه‌کننده فیلم‌های مطرحی چون «داستان‌های عامه‌پسند» و «ارباب حلقه‌ها» پرده برداشت و از دیگر بازیگران و قربانیان این تهیه‌کننده قدرتمند هالیوود خواست که با شجاعت درباره آن سخن بگویند و خیلی زود رسوایی بزرگی برای این تهیه‌کننده مطرح به وجود آمد تا جایی که در اکتبر ۲۰۱۷، پیرو اتهامات آزار جنسی علیه واینستین او از شرکتش و آکادمی علوم و هنرهای سینما اخراج شد. تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷، بیش از ۸۰ زن اتهاماتی را علیه واینستین مطرح کردند و در ۲۴ فوریه ۲۰۲۰، دو مورد از مجموع پنج مورد اتهامات مرتکب شده در ایالت نیویورک واینستین در دادگاهی در در این ایالت تأیید شده و او به ۲۳ سال حبس محکوم شد.
اما در اکتبر ۲۰۱۷ ماجرای هاروی واینستون پایان جنبش «من هم» نبود. در همان زمان آنتونی رپ ادعا کرد کوین اسپیسی در سال ۱۹۸۶ هنگامی که رپ ۱۴ سال داشت، در شرایطی که مشروبات الکلی استفاده کرده بود، قصد نزدیکی جنسی به او را داشته‌است. هر چند که اسپیسی در پاسخ به این اتهامات، عنوان کرد که چنین اتفاقی را به‌خاطر نمی‌آورد و اگر اتفاقی که رپ می‌گوید رخ داده، صادقانه از او عذرخواهی می‌کند اما این پایان ماجرا نبود و اتهامات مشابهی نیز توسط گوینده اخبار، هیثر اونرو و روبرت کاوازوس بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۳ مطرح شد که به طور کل زندگی حرفه‌ای این بازیگر بزرگ را تحت‌الشعاع خود قرار داد و باعث شد که کوین اسپیسی از چندین پروژه سینمایی و تلویزیونی کنار گذاشته شود و نتفلیکس نیز ساخت سریال موفق «خانه پوشالی» را متوقف کند.
بیل کازبی بازیگر، تهیه‌کننده و نویسنده تلویزیون آمریکا نیز از اولین چهره‌های مطرحی است که افراد بسیاری به تعرضات جنسی او اشاره کردند و افشاگری‌های بسیاری علیه این کمدین آمریکایی صورت گرفت. کازبی از سوی چند زن به انواع تجاوز جنسی و بدرفتاری و نیز سوءاستفاده جنسی از کودکان متهم شد. اتهام‌ها علیه بیل کازبی وقتی عمومی شد که کمدین آمریکایی هانیبال بورس در حال اجرای برنامه طنز در اکتبر سال ۲۰۱۴ به بدرفتاری‌های جنسی کازبی به‌طور غیرمستقیم کنایه زد. به دنبال آن، اتهام‌های دیگری علیه این کمدین جریان گرفت که مربوط به بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸ در ده ایالت آمریکا و یک استان کانادا است.
به محض اینکه اتهام‌ها به وجود آمد، سازمان‌های مختلف قراردادشان را با این کمدین سخت کردند و بسیاری از عنوان‌ها و افتخاراتی را که به او داده بودند پس گرفتند. بازپخش برنامه «کازبی شو» و سایر برنامه‌هایی که کازبی در آن‌ها بازی کرده بود، پروانه پخش‌شان توسط سازمان‌های مختلف لغو شد. ۲۵ دانشگاه و دانشکده نیز درجه‌های افتخاری اهدایی‌شان را پس گرفتند. گزارشگر ادویک جیسون لینچ گفت: فضای رسانه به کلی دگرگون شده‌است و به رسانه‌های اجتماعی پیوسته‌است که تمایل‌شان به گذشت بسیار کمتر است.
اسکات رودین یکی از نام‌آورترین‌ها در دنیای صنعت فیلم و نمایش که توانسته مهم‌ترین جوایز سینمایی، تلویزیونی، موسیقی و تئاتر را از آن خود کند و فیلم‌هایش برای گرفتن ۱۵۱ جایزه اسکار تا امروز توانسته‌اند نامزد شوند و ۲۳ اسکار را از آن خود کرده‌اند یکی دیگر از چهره‌های مطرح دنیای سینما و تلویزیون است که به بدرفتاری‌های جنسی متهم شد. او که ساخت فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» را در کارنامه خود دارد در گفت‌وگویی از همه کسانی که رفتاری ناشایست از او دیده‌اند عذرخواهی کرد.
در سال ۲۰۱۷ هشت زن از چارلی رز مجری مطرح شبکه CBS بابت آزار جنسی ناخواسته شامل تماس‌های تلفنی شهوانی، برهنه دیدن و تماس قسمت‌های جنسی بدن شکایت کردند. اتهامات توسط روزنامه واشینگتون پست تشریح شد. این اتهامات از زبان زنانی نقل می‌شد که کارمند یا مشتاق کار کردن با مجری مشهور برنامه چارلی رز از دهه نود تا سال ۲۰۱۱ بوده‌اند. CBS پس از این رسوایی اخلاقی چارلی رز را اخراج کرد.
در سال ۱۹۹۲ برای اولین بار وودی آلن کارگردان مطرح آمریکایی توسط همسر سابقش به رابطه جنسی با دخترخوانده‌اش متهم شد اما این اتهام هیچ‌گاه به اثبات نرسید تا اینکه با پر رنگ شدن جنبش «Metoo» برخی دوباره به این مسئله دامن زدند.  وودی آلن در یادداشتی چندین بار تاکید کرده که او دیلن، دخترخوانده‌ی خود را بسیار دوست داشت و هنوز هم بسیار دوست دارد و او و همسر فعلی‌اش امیدوارند که دیلن روزی از تاثیر القائات نادرست مادرش رهایی یابد و مشتاق‌اند تا دوباره او را ببینند.
کیسی افلک دیگر بازیگر مطرحی است که به تعارض جنسی متهم شد و این اتهام زندگی حرفه‌ای‌اش را به طور کامل تحت‌الشعاع خود قرار داد. ماجرا از جایی شروع شد که دو تن از عوامل «من اینجا ایستاده‌ام»  فیلمی که افلک کارگردانی آن را بر عهده داشت  در سال ۲۰۱۰ از او به اتهام آزار جنسی شکایت کردند. یکی از زنان مدعی شد افلک وقتی خواب بوده بدون رضایتش به تخت خواب او آمده و دیگری ادعا کرد افلک او را مجبور کرده که در اتاقش در هتل بماند و وقتی نپذیرفته با خشونت بازویش را فشرده. البته هر دو شاکی کمی بعد شکایتشان را پس گرفتند ولی اتهام آزار جنسی با افلک ماند. این اتهام باعث شد تا افلک با فشار فمینیست‌ها مواجه شود و از آکادمی اسکار نیز بالاجبار استعفا دهد.
باید به این نکته توجه کرد که تعارضات جنسی تنها مربوط به سینماگران یا اهالی هنر نمی‌شود. قطعاً افراد مطرح بیش از دیگر افراد جامعه در خطر چنین اتهاماتی هستند چرا که قطعاً شهرت آن‌ها می‌تواند این افراد را در چنین موقعیت‌هایی قرار دهد و با کمترین اشتباه به جرمی بزرگ متهم کند. در بین افرادی غیر سینمایی که در سال‌های گذشته متهم به تجاوز یا آزار جنسی شده‌اند می‌توان به مایکل جکسون، بیل کلینتون، والری ژیسکار دستن، کریستیانو رونالدو، سپ بلاتر، دونالد ترامپ، راجر ایلز و… اشاره کرد.
نکته حائز اهمیت، در این بین این است که بدانیم پیش از مطرح شدن جنبش «من هم» این معضل در دنیای سینما و به خصوص هالیوود وجود داشته و به صورت پراکنده در زمان‌های مختلف افشاگری‌هایی هم نسبت به آن صورت گرفته است. نمونه‌هایی از این اتفاق را می‌توان به ماجرای تست بازیگر چارلیز ترون اشاره کرد که طبق گفته خودش در زمان ارائه اولین تست بازیگری‌اش با درخواستی نامتعارف روبرو شد یا ماجرای معروف رومان پولانسکی که به دلیل تعرض به دختری زیر سن قانونی مدت‌هاست به دلیل صدور حکم دستگیری‌اش نمی‌تواند به آمریکا سفر کند. اما جنبش‌هایی چون «من هم» که می‌تواند در یک ساختار مشخص و سیستماتیک در برابر این اتفاقات تلخ بایستد می‌تواند با کمک قانون و دیگر هنرمندان متعهد به اخلاق کارکردی مثبت برای حرفه سینما و همچنین جوامع داشته باشد اما در این بین نباید از این مسئله مهم نیز غافل شد که ممکن است برخی افراد به ناحق در جریان شکل گرفته قربانی برخی کینه‌توزی‌ها شوند.

Adminمشاهده نوشته ها

مدیر سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهدوره هاوبلاگتماس با ما